Chiese marine diesel engine 6BTA5.9-GM100
Hubei Bohang Power Technology Co., Ltd.
Contact Now
Place of Origin : China
Brand Name : Cummins
Certification : ISO9001:2008
Model Number : 6BTA5.9-GM100
Displacement : 5.9 L
Dimension(L*W*H) : 1021*675*986mm
Weight : 453kg
Rated Power : 100KW
Standby Power : 110KW
Rated Speed : 1500rpm
Cooling Way : Positive Water Cooling Cycle
No. of Cylinder : 6
Stroke : 4
MOQ : 1 set
Packaging Details : Standard plywood case
Delivery Time : within 20 working days
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 500 set per month
Contact Now
Chiese marine diesel engine 6 cylinders 100KW
General data
Displacement 5.9L
Bore 102 mm
Stroke 120mm
No. of Cylinders 6
Fuel Injection Pump BYC PB Injection Pump
Rated power 100kW/ 1500r/ min